Евразия


Wikipedia® Българоезичната Уикипедия – Свободната енциклопедияDownload this dictionary
Евразия
Евразия е общата земна повърхност на континентите Европа и Азия. Евразия е най-голямата суша на Земята. Най-често използваният термин за Евразия е материк. Материците, за разлика от континентите са по-големи обособени територии от сушата. Приема се че има три материка - Евразия, Америка и Африка. Предвид обстоятелството, че изначално Африка и Евразия са свързани помежду си по суша, то те биха могли също да бъдат считани за един материк.

В политическо отношение към Евразия влизат всички държави, включвани в континентите Азия и Европа. Физикогеографски обаче липсва съвпадение с политическата Евразия, тъй като в това отношение под Евразия следва да се разбира само голямата суша на материка, но не и заобикалящите го острови, тъй като във физикогеографско отношение не следва да се прави разлика или разграничение между различните по-големина парчета суша на Земята - по-големите се наричат материци, а по-малките - острови. В смисъла на това деление Антарктида и Австралия са най-големите острови, тъй като не би следвало да се наричат материци - дори Антарктида с нейните над 14 млн. кв. км. е много-по малка от най-малкия от трите материка - Африка, с нейните над 30 млн. кв. км.

Така във физикогеографско отношение извън Евразия попадат Япония, разположена на едноименния архипелаг, ФилипинитеИндонезияБрунейСингапурИзточен Тимор и Папуа-Нова Гвинея, разположени върху Малайският архипелаг, Шри ланка, разположена върху остров Цейлон, Малдивите на едноименния архипелаг и островите Кипър и Бахрейн.


 Вижте повече на Wikipedia.οrg… 


© Тази статия съдържа материали от Уикипедия ® и е достъпна при условията на Лиценза за свободна документация на ГНУ