Analytická psychologie


Ceská Wikipedie- Bezplatná encyklopedieDownload this dictionary
Analytická psychologie
Analytická psychologie predstavuje jeden z psychologických prístupu, které spadají do oblasti tzv. hlubinné psychologie. Zakladatelem analytické psychologie i príslušného psychoterapeutického smeru je švýcarský psycholog Carl Gustav Jung.
Jung byl puvodne stoupencem Freudovy psychoanalýzy, ale brzy se v nekterých názorech odklonil, a to hlavne v pojetí libida a nevedomí. Nevedomí se v analytické psychologii chápe obecneji a neznamená pouze dusledek potlaceného sexuálního pudu. Jung také prišel s pojmem kolektivního nevedomí, které podle nej predstavuje velké duchovní dedictví vývoje lidstva, jakési znovuzrození v každém cloveku. Kolektivní nevedomí se skládá z archetypu, což jsou praobrazy chování (jednání), pocitu a poznávání, jakási sdelení všelidské zkušenosti, projevující se napríklad ve snech a fantaziích cloveka. Jungiánská psychoterapie si pak klade za cíl dosažení celistvosti skrze integraci techto nevedomých sil a motivací, které tvorí základ lidského jednání.
Analytická psychologie vcetne psychologie archetypální pracuje s pojmem nevedomí jakožto zdrojem lécebného pusobení i zdravého vývoje jedince. C. G. Jung je také autorem pojmu extravert a introvert, které tvorí základ analytické osobnostní typologie.

Více na Wikipedia.org...


© Tento clánek používá materiály z Wikipedia® a je licencovaný pod GNU Free Documentation License a dispozici za podmínek licence Creative Commons Uvedte autora-Zachovejte licenci