DNA


Ceská Wikipedie- Bezplatná encyklopedieDownload this dictionary
DNA
Deoxyribonukleová kyselina, bežne oznacovaná DNA (z anglického deoxyribonucleic acid, cesky zrídka i DNK), je nukleová kyselina, nositelka genetické informace všech organismu s výjimkou nekterých nebunecných, u nichž hraje tuto úlohu RNA (napr. RNA viry). DNA je tedy pro život nezbytnou látkou, která ve své strukture kóduje a bunkám zadává jejich program a tím predurcuje vývoj a vlastnosti celého organismu. Je hlavní složkou tzv. chromatinu, smesi nukleových kyselin a proteinu. U eukaryotických organizmu (jako napr. rostliny a živocichové) je DNA uložena zejména uvnitr bunecného jádra, zatímco u prokaryot (napr. bakterie) se DNA nachází volne v cytoplazme.

Více na Wikipedia.org...

 
Dna
Dna neboli pakostnice (pokud postihuje palec u nohy, hovorí se o ní také jako o podagre), odborne arthritis urica (v nekterých pramenech arthritis uratica), je onemocnení obvykle charakterizované opakujícími se záchvaty akutní zánetlivé artritidy, projevující se zarudlým, velmi citlivým a horkým otokem kloubu. Nejcasteji je postižen metatarzofalangeální kloub u korene palce u nohy (približne v 50 % prípadu). Nemoc se ale muže projevit i jako tofus, ledvinové kameny nebo urátová nefropatie. Zpusobena je zvýšenou hladinou kyseliny mocové v krvi. Kyselina mocová krystalizuje a vzniklé krystalky se ukládají v kloubech, šlachách a okolních tkáních.

Více na Wikipedia.org...


© Tento clánek používá materiály z Wikipedia® a je licencovaný pod GNU Free Documentation License a dispozici za podmínek licence Creative Commons Uvedte autora-Zachovejte licenci