Dywizjon artylerii


Polskojezyczna Wikipedia - wolna encyklopediaDownload this dictionary
Dywizjon
Dywizjon – formacja taktyczna wojska, w artylerii i kawalerii równorzędna batalionowi innych rodzajów wojsk.
  1. Zasadniczy ogniowy i taktyczny pododdział wojsk rakietowych i artylerii (np. dywizjon artylerii). Dywizjon wojsk rakietowych składa się z dowództwa, baterii radiotechnicznej, startowej, technicznej i pododdziałów zabezpieczenia; wchodzi w skład oddziałów lub związków rakietowych wojsk obrony powietrznej kraju.
  2. kawalerii – oddział składający się z kilku szwadronów, odpowiednik batalionu w piechocie, zazwyczaj wchodził w skład pułku kawalerii. W niektórych krajach szczebel dywizjonu został zlikwidowany i szwadrony tam podporządkowano bezpośrednio pułkom. Nazwę dywizjon stosowano też dla oddziałów pancernych czerpiących z tradycji kawaleryjskiej (np. polskie dywizjony rozpoznawcze z kampanii wrześniowej lub niemieckie dywizjony (Abteilung) czołgów ciężkich, odpowiadające batalionom).
  3. Taktyczny pododdział lotnictwa (np. dywizjon myśliwski, bombowy), składający się zwykle z dwóch lub więcej eskadr. Szczebel dywizjonów wyróżniany jest nie we wszystkich państwach (np. w ZSRR wyróżniano pułki), przy czym jako dywizjon tłumaczone jest w Polsce zwyczajowo angielskie określenie squadron, odpowiadające w rzeczywistości eskadrze:
  4. W marynarce wojennej – dywizjon okrętów – podstawowy zespół (oddział) taktyczny okrętów jednej klasy, składający się z 2-3 grup (pododdziałów) czyli 4-12 okrętów (w zależności od ich klasy).

W celu uzyskania więcej informacji, zobacz w Wikipedia.οrg...


© W niniejszym artykule wykorzystano materialy z Wikipédia® i jest na licencji GNU Free Documentation License, a na licencji licencji Commons Attribution-ShareAlike.