Tubylczy Amerykanie


Polskojezyczna Wikipedia - wolna encyklopediaDownload this dictionary
Tubylczy Amerykanie
Tubylczy Amerykanin (inaczej rdzenny Amerykanin, czasem też "rodowity Amerykanin", ang. Native American) – wieloznaczne pojęcie, które w zależności od autora i kontekstu może oznaczać:
  • przedstawiciela autochtonicznej ludności obu Ameryk, czyli ludów tubylczych, które zamieszkiwały Nowy Świat przed początkiem europejskiej kolonizacji. Do tubylczych Amerykanów zalicza się Indian obu Ameryk, Inuitów (Eskimosów) i Aleutów z północnej części Ameryki Północnej, a czasem też tubylczych Hawajczyków i Metysów. Pojęcia "tubylczy Amerykanin" w tym rozumieniu używa się w wielu krajach, w tym w Polsce (gdzie zwykle oznacza w uproszczeniu tyle, co "Indianin") i w USA (gdzie ma także inne znaczenia).
  • członka rdzennej ludności Stanów Zjednoczonych (przedstawiciela amerykańskich Indian lub tubylców Alaski, określanych także łącznie jako AIANang. American Indian/Alaskan Native). Pojęcia "tubylczy Amerykanin" (ang. Native American) w tym rozumieniu używa się zwłaszcza w USA i Kanadzie (gdzie ma też inne znaczenia). Części Polaków, którym zwykle obce są opinie tubylczych społeczności z USA, a także etos podboju Zachodu i walk z Indianami, to poprawne dla Amerykanów (i preferowane przez wielu amerykańskich Indian) pojęcie kojarzy się z "polityczną poprawnością" – podobnie jak nazywanie czarnych potomków niewolników z USA – Afroamerykanami.
  • każdą osobę urodzoną w Stanach Zjednoczonych (lub szerzej – na kontynencie amerykańskim, ang. native American), niezależnie od jej pochodzenia (w tym członków jednej z powyższych grup) – w odróżnieniu od osób napływowych (imigrantów do USA lub Ameryki w ogóle).
  • członka Native American Party – nacjonalistycznego ruchu politycznego, działającego w USA w połowie XIX w. (zwanego czasami ruchem Know Nothing). W tym rozumieniu pojęcie to używane jest rzadko i niemal wyłącznie w Stanach Zjednoczonych.

W celu uzyskania więcej informacji, zobacz w Wikipedia.οrg...


© W niniejszym artykule wykorzystano materialy z Wikipédia® i jest na licencji GNU Free Documentation License, a na licencji licencji Commons Attribution-ShareAlike.