ñ


Ceská Wikipedie- Bezplatná encyklopedieDownload this dictionary
N
N (minuskule n) je písmeno latinky. Vyskytuje se v polštinekašubštinelužické srbštinelulejské sámštinevotštine, v latince beloruštiny a pri transkripci kambodžštiny. Reprezentuje palatální nazálu [], vyslovuje se tedy stejne jako ceské n. Znak je složen z písmene N a cárky.

Více na Wikipedia.org...

 
 
Ñ
Ñ (minuskule ñ) je písmeno latinky. Vyskytuje se ve španelštinegalicijštineasturštinebaskictinefilipínštinechamorroguaraníkrymské tatarštine a v jedné z abeced votštiny. Znak je složen z písmene N a tildy. Vyslovuje se jako palatální nazála  (ceské n).

Více na Wikipedia.org...

 
Cedilla
Cedilla ci sedila (francouzsky „la cédille“) je diakritické znaménko. Jde o spodní hácek, oznacující zmenu výslovnosti. Používá se hlavne v románských jazycích. Ackoli výraz pochází ze španelštiny (zdrobnelina slova „ceda“, tedy oznacení pro písmeno „zet“), nejvýraznejší použití najdeme zejména ve francouzštine a portugalštine. Samotná španelština používá tento znak spíše okrajove (v prevzatých výrazech) nebo regionálne (katalánštinabaskictina). Ve stredoveku se používala rovnež se samohláskami, dnes se používá prakticky jen pro modifikaci souhlásek.

Více na Wikipedia.org...

 
Faktoriál
matematice je faktoriál císla n (znaceno pomocí vykricníku: n!) císlo, rovné soucinu všech kladných celých císel menších nebo rovných n, pokud je n kladné a 1 pokud n = 0. Znacení n! vyslovujeme jako „n faktoriál“. Toto znacení zavedl Christian Kramp v roce 1808.

Více na Wikipedia.org...

 
Haploskupina N (mtDNA)
 
Nový rádek
Nový rádek (zkratka EOL, ) oznacuje v informatice speciální znak nebo sekvenci znaku, která v pocítacovém souboru oznacuje konec rádku, pricemž další rádek zacíná opet u kraje stránky. V programování se tento termín využívá v situaci, kdy konkrétní výsledek operace je závislý na použitém operacním systému nebo nastaveném režimu práce se souborem.

Více na Wikipedia.org...

 
Palatální nazála
Znelá palatální nazála je souhláska, která se vyskytuje v nekterých jazycích. V mezinárodní fonetické abecede se oznacuje symbolem , císelné oznacení IPA je 118, ekvivalentním symbolem v SAMPA je J.

Více na Wikipedia.org...

 
Prirozené císlo
Prirozeným císlem (císlem z oboru prirozených císel) se v matematice rozumí kladné celé císlo (1, 2, 3, …). V oborech jako matematická logikateorie množin a informatika se mezi prirozená císla pocítá i nula, což však v teorii císel muže vést k potížím. Tato císla se oznacují jako prirozená, nebot se dají používat pro urcení poctu nejakých predmetu (viz též kardinální císlo), nebo vyjadrování poradí (viz též ordinální císlo). Jsou také nejjednodušší na pochopení, takže výuka matematiky obvykle zacíná u prirozených císel.

Více na Wikipedia.org...


© Tento clánek používá materiály z Wikipedia® a je licencovaný pod GNU Free Documentation License a dispozici za podmínek licence Creative Commons Uvedte autora-Zachovejte licenci