1415


Polskojezyczna Wikipedia - wolna encyklopediaDownload this dictionary
1415
Wydarzenia w Polsce
  • Styczeń – polska delegacja z abpem Mikołajem Trąbą dotarła na obrady soborowe w Konstancji i została dokoptowana do posiedzeń nacji niemieckiej – właściwa rozprawa między Polską a zakonem toczyła się przed komisją soborową kardynała Franciszka Zabarelli; co prawda na początku soboru antypapież Jan XXIII znosił wszelkie przywileje krzyżackie odnośnie do ziem polskich i litewskich oraz ustanowił Jagiełłę wikariuszem generalnym dla Pskowa i Nowogrodu, lecz wobec konieczności depozycji wszystkich papieży i wyboru nowego miało to niewielkie znaczenie. Wobec przewlekania się sporu Jagiełło podniósł sprawę chrystianizacji Żmudzi i unii z Kościołem Wschodnim – do Konstancji przybyła delegacja Żmudzinów z prośbą o powierzenie chrystianizacji Jagielle.
  • Lipiec – część posłów polskich na sobór w Konstancji protestowała przeciw osądzeniu i spaleniu Jana Husa, jednak konieczność przedstawienia Jagiełły jako gorliwego chrześcijanina ograniczyła możliwości protestu.

W celu uzyskania więcej informacji, zobacz w Wikipedia.οrg...


© W niniejszym artykule wykorzystano materialy z Wikipédia® i jest na licencji GNU Free Documentation License, a na licencji licencji Commons Attribution-ShareAlike.