Smardzewice


Polskojezyczna Wikipedia - wolna encyklopediaDownload this dictionary
Smardzewice
Smardzewice – wieś w Polsce położone w województwie łódzkim, w powiecie tomaszowskim, w gminie Tomaszów Mazowiecki nad Zalewem Sulejowskim.
W okolicy położony jest Ośrodek Hodowli Żubrów znajdujący się pod zarządem Kampinoskiego Parku Narodowego. Znane jest także Sanktuarium św. Anny oraz miejsce jej objawienia (ulica Wesoła, koło „sadzawki” - niedaleko kaplicy).
 W latach 1975-1998 miejscowość administracyjnie należała do województwa piotrkowskiego, zaś przed 1975 r. do województwa kieleckiego.
W roku 1399, w księdze ziemskiej piotrkowskiej oznaczonej nr I, na karcie 21, został w gronie świadków wymieniony Marcin ze Smardzewic. Zapiska wspomniana tylko w jednym źródle historycznym i trudna do zweryfikowania, gdyż wszystkie księgi ziemskie piotrkowskie spłonęły w Warszawie podczas II wojny światowej. Pierwsza udokumentowana pisemna wzmianka o Smardzewicach pochodzi z roku 1412. W dokumencie dotyczącym rozgraniczenia dóbr kapituły włocławskiej od dóbr szlacheckich Trzebiatów i Błogie będących w posiadaniu cześnika sieradzkiego Dobiesława z Błogiego i Michała z Radoni, w gronie kilku wsi biskupich występują Smardzewice (Smargowicze). Południowo-wschodnią, prawobrzeżną granicę dóbr biskupich wyznaczył i dokument sporządził skarbnik powiatu opoczyńskiego Jaszko Radwański z pomocą woźnego sądowego tegoż powiatu, Łobody. Oblatowano go 21 maja 1412 roku w obecności dostojnych panów: sędziego Piotra z Widawy, podkomorzego Jakuba, podsędka sieradzkiego Świętosława, podsędka łęczyckiego Prandoty, Chebdy z Niewiesia, Stanisława z Drużbic oraz innych licznie zgromadzonych wiarygodnych,
W 1509 roku w Smardzewicach wzniesiony zostaje dwór biskupi w którym mieści się kaplica. Kapelanem jej zostaje mianowany w tym roku sekretarz kancelarii królewskiej Jan z Wolborza, po śmierci dotychczasowego kapelana Świętosława.
Według legendy i zapisków kościelnych w roku 1620 jednemu z gospodarzy Smardzewic objawiła się Święta Anna.
Na terenie wsi znajduje się zespół klasztorny franciszkanów z XVII wieku.
1974 roku uruchomiono elektrownię wodną "Smardzewice" na zaporze czołowej Zalewu Sulejowskiego.
Przez wieś przebiega pieszy Szlak Rekreacyjny Rzeki Pilicy.

W celu uzyskania więcej informacji, zobacz w Wikipedia.οrg...


© W niniejszym artykule wykorzystano materialy z Wikipédia® i jest na licencji GNU Free Documentation License, a na licencji licencji Commons Attribution-ShareAlike.