gumburas


Lietuviškoji Vikipedija - laisvoji enciklopedijaDownload this dictionary
Gumburas
Gumburas  – galvos smegenu kiaušinio formos darinys, esantis po didžiaja smegenu jungtimi. Jo priekinis galas šiek tiek nusmailejes ir yra už uodeguotojo branduolio galvos. Užpakalinis gumburo galas sustorejes ir vadinamas pagalviu (pulvinar). Gumbura ir pogumburi skiria pogumburine vaga (sulcus hypothalamus). Gumburo vidu sudaro pilkoji medžiaga, susitelkusi i atskirus branduolius (daugiau kaip 200). Gumburas yra svarbiausiu icentriniu laidu rinkejas ir perjungejas. Ji sudaro:
  • Užgumburis (metathalamus), sudarytas iš:
    • medialinio kelinio kuno (corpus geniculate mediale), kuriame pasibaigia klausos laido skaidulos;
    • lateralinio kelinio kuno (corpus geniculate laterale), kurio branduolyje pasibaigia dalis regimojo laido skaidulu ir prasideda neuronu aksonai, einantys i žieves regos sriti.
  • Antgumburis (epithalamus). Jame yra kankorežine liauka (corpus pineale). Ji yra po didžiosios jungties sustorejimu. Tai neporine vidaus sekrecijos liauka, turinti itakos lytiniam brendimui ir reprodukciniam elgesiui. Nuo septintu gyvenimo metu ji palaipsniui perauga i jungiamaji audini.

 Noredami gauti daugiau informacijos, žiurekite Wikipedia.org ...


© Šiame straipsnyje yra naudojama medžiaga iš Vikipedijas® GNU Laisvosios dokumentacijos licencija ir pagal Creative Commons Attribution Share-Alike licencija.