kontextus


Magyar Wikipédia - az ingyenes EnciklopédiaDownload this dictionary
Kontextus
Kontextusnak (vagy környezetnek) azokat a körülményeket és állapotokat nevezzük, amelyek (többnyire) egy eseményt (vagy szöveget: textus) „körbefognak, körülölelnek”.

Konkrét tudományterületekre áttérve a következo jelentések találhatók:

  • régészetben egy felfedezés kontextusa (fizikai helye) számít jelentos körülménynek (lásd rétegezodés). Még pontosabban a régészeti környezet olyan idobeli esemény, amelyet a régészeti lelet megorzött. A gödör- vagy árokásás a „múltba” adja a kontextust, míg az azokat kitölto anyag maga a téma, vagy a lelet. A többszörös helykitölto anyag a régészeti rétegekben többszörös kontextust ad. A strukturális jellemzok, természetes lerakódások és temetkezési nyomok szintén kontextusnak számítanak. Az ásatás színhelyén az ilyen típusú szétválasztással állapítják meg a régészek az adott helyen folyt tevékenységek kronológiáját, írják le és értelmezik a maradványokat.
  • kommunikációban és a nyelvészetben kontextusnak az egyes mondat vagy szövegrész egyéb összetevokhöz való viszonyát nevezik, azt a környezetet, amelyben a közlés elofordul, megvalósul, illetve amely befolyásolja az üzenet értelmét.
  • számítástechnikában a kontextus azon körülmények összessége, amelyek között egy eszközt vagy egy programot használnak (ez terjedhet az operációs rendszer fajtájától a felhasználó jelenlegi szaktudásáig is).

További információt lásd Wikipedia.org...


© A jelen cikk a Wikipédiából® származó anyagot használja fel, és engedélyezésre kerül t GNU Szabad Dokumentációs Licenc alatt.