terapie


Ceská Wikipedie- Bezplatná encyklopedieDownload this dictionary
Lécba
Lécba (terapie) je souhrnný název pro soubor opatrení provádených s cílem ovlivnit prubeh onemocnení. Cíle lécby mohou být ruzné:
  • Pokud je to možné, je cíl zbavit nemocného nemoci. Tak napríklad podáním antibiotik u akutní infekce dojde ke znicení puvodce nemoci a tím k vylécení, pokud nedošlo k nevratnému poškození.
  • Dalším možným cílem je zbavit nemocného nemoci i za cenu poškození nemocného, pokud poškození nemocného je menší než poškození dále pokracující nemocí. Tak napríklad vyoperování zaníceného cervovitého prívesku slepého streva je prakticky neznatelným poškozením (chybení tohoto orgánu nijak nevadí), zatímco pokracující zánet muže vyústit i v prasknutí cervovitého prívesku s život ohrožující sterkorální peritonitidou.
  • V nekterých prípadech nelze nemoc vylécit ani za cenu trvalých následku, lze ale nemocnému trvale podávat léky, které zabranují propuknutí nemoci nebo rozvoji skutecne nebezpecných poruch, které by se objevily v dusledku základního onemocnení. Tak napríklad diabetes mellitus 1. typu je smrtelné onemocnení, pri kterém chybí telu vlastní inzulín. Jeho injekcním podáváním je pacient schopen normálního života.
  • Nekdy nelze nemoc vylécit, ale je možné mírnit její prubeh. Pokud jde o nemoc zhoubnou, lze tak pacientovi pridat i mnoho let kvalitního života.
  • V nekterých prípadech nelze vubec ovlivnit prubeh nemoci. Lécba je pak zamerena predevším na mírnení utrpení nemocného, tedy predevším na to, aby nemocný necítil prípadnou boles, a na to, aby byl nemocný schopen alespon pohybu na lužku.

Více na Wikipedia.org...


© Tento clánek používá materiály z Wikipedia® a je licencovaný pod GNU Free Documentation License a dispozici za podmínek licence Creative Commons Uvedte autora-Zachovejte licenci